X

Ankara Engelsiz Filmler Festivali 2015 Taşıma Sponsoru MNG Kargo

hakkimizda

İlk kez düzenlendiği 2013 yılından itibaren tüm sinemaseverlerin bir arada film izlemesine olanak sağlayan Ankara Engelsiz

Filmler Festivali, bu sene 21-26 Nisan 2015 tarihleri arasında üçüncü kez perdelerini açıyor.

Türkiye’de görme, işitme ve ortopedik engellilerin erişebildiği ilk film festivali olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, program ve yan etkinliklerinin tamamını görme ve işitme engelliler için erişilebilir bir altyapıda hazırlarken, tüm mekanlarını ortopedik engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olanlardan seçti. Böylece bir arada film izlemenin mümkün olduğunu, fiziksel engellerin sinema deneyimini paylaşmaya engel olmadığını ortaya koydu.

Tüm Filmler Sesli Betimleme, İşaret Dili ve Ayrıntılı Altyazı İle Erişilebilir Mekanlarda

Festival’de tüm filmler görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriliyor. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler, atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor. Açılış ve Ödül törenlerinin ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimlemesi yapılıyor. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli sinemaseverler için erişilebilir olanlardan seçiliyor. Böylece engeli olan olmayan tüm sinemaseverler Festival’i bir arada takip etme imkanı buluyorlar.

Festival filmlerinin sesli betimleme, işaret dili çevirisi ve uygulaması ile ayrıntılı altyazıları, Türkiye’de ilk defa bu hizmeti başlatan Sesli Betimleme Derneği tarafından yapılıyor. Bu sene Festival’e Çağdaş Sanatlar Merkezi ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yapıyor.

Tüm Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz

Ankara Engelsiz Filmler Festivali geçen sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilerin beğenisine sunacak. Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde bu sene uzun, kısa ve belgesel 33 film; “Engelsiz Yarışma”, “Türkiye Sineması”, “Dünyadan”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Uzun Lafın Kısası”, “Çocuklar İçin” ve “Sinema Tarihinden” tematik başlıkları altında sinemaseverlerle buluşacak.

Festival Destekçileri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen Ankara Engelsiz Filmler Festivali’ne Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, ABD Büyükelçiliği, British Council, Danimarka Büyükelçiliği, Fransız Kültür Merkezi, İspanya Büyükelçiliği ve Polonya Büyükelçiliği Festivala destek veriyor.

MNG Kargo olarak taşıma festivalin taşıma sponsorluğunu üstleniyor ve festivale destek veriyoruz. Detaylar için festival web sayfası; http://www.engelsizfestival.com/tr/

04.01.2019