X

MNG Kargo AKUT’a sponsor oldu

hakkimizda

MNG Kargo, 20 yıldır binlerce operasyonda 2 bin 60 kişinin hayatını kurtaran AKUT’la sponsorluk anlaşmasını imzaladı.

Birçoğumuzun 1999 Marmara depreminde kurtardıkları yüzlerce hayatla tanıdığı AKUT, Türkiye’nin en güvenilir kuruluşları arasında gösteriliyor.

MNG Kargo, 1999 yılından beri Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında bulunan Arama Kurtarma Danışmanlık Grubu INSARAG’ın üyesi olan Türkiye’nin gururu AKUT’un kargo sponsoru oldu. Yakın zamanda gerçekleşen işbirliğiyle MNG Kargo, AKUT’u Türkiye’nin dört bir yanına taşımaya devam ederken, AKUT gönüllüleri de yıl boyunca MNG Kargo çalışanları için afet bilinçlendirme seminerleri düzenleyecek. Ülke genelinde 35 ekibiyle, gücünü vatan ve insan sevgisinden alan AKUT’un özveri ve kararlılıkla sürdürdüğü çalışmalarına sponsor olmaktan gurur duyan MNG Kargo, işbirliğinin uzun yıllar sürmesini hedefliyor.

Gönüllülük, karşılıksız yardımseverlik, insan hayatına değer vermek, dürüstlük ve güvenilirlik… Bunlar AKUT’un (Arama Kurtarma Derneği), yıllarca sadık kalarak Türkiye’nin en güvenilir sivil toplum kuruluşları arasına girmeyi başardığı beş temel ilkesi… 1994 yılında Bolkar Dağları’nda kaybolan 2 üniversite öğrencisinin 14 gün süren aramalara rağmen bulunamaması, Türkiye’nin arama kurtarma çalışmaları yapan ilk sivil toplum örgütü AKUT’un tohumlarının atıldığı olay oldu. 1996 yılında dağları iyi bilen fakat arama kurtarma konusunda bilgileri sınırlı olan bir grup dağcı bugün Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan AKUT’u kurdu.

AKUT, yıllar içinde çalışmalarını ve kendi içindeki yapılanmasını sürdürürken, Türkiye 17 Ağustos 1999 depremiyle sarsıldı. 150 gönüllüsüyle gece-gündüz durmaksızın çalışarak 200’ün üzerinde insanın hayatını değiştiren AKUT, sadece bizlerin değil birçok sivil toplum örgütü ve kuruluşun da arama kurtarmaya bakış açısını, yaklaşımlarını geliştirerek, yepyeni bir vizyon yarattı.

Marmara depreminin hemen ardından Yunanistan-Atina depreminde de arama kurtarma çalışmalarında aktif olarak görev alan AKUT, deneyimlerini tüm dünyayla paylaşmaya devam etti. 1999 yılında Tayvan, 2001 yılında Hindistan, 2003 yılında İran, 2005 yılında Pakistan, 2010 yılında Haiti, 2015 yılında Nepal depremlerinde arama kurtarma; 2000 yılındaki Mozambik selinde ise tıbbi destek çalışmaları gerçekleştiren AKUT, uluslararası alanda konumunu günbegün geliştirmeye devam ediyor.

04.01.2019