Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs Ürünleri

Kuzey Kıbrıs İçi Standart Taşıma

MNG Kargo’nun standart gönderi hizmeti şehir içi ve şehirlerarası olup her gün teslim olan adreslere mücbir sebepler harici 1 işgünü olarak sağlanmaktadır. Taşıma hizmetinin yanı sıra adresten kargonun alınması, adrese kargonun teslim edilmesi, taşınan ürünün belli şartlar dahilinde sigortalanması, ambalaj hizmeti ve bilgilendirme hizmeti gibi çeşitli ek hizmetler de taşıma hizmet ile birlikte sunulabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Gün İçi

Girne-Güzelyurt-Lefkoşa-Gazimağusa merkezlerinden saat 10:30’a kadar MNGKargo personeli yada Şubelerine verdiğiniz kargolar, aynı gün saat 17:30′ a kadar Girne-Güzelyurt-Lefkoşa-Gazimağusa merkezlerinde alıcılarına teslim edilir. Hizmetin ayrıntılarını Çağrı Merkezimizden öğrenebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Toplu Dağıtım

Kuzey Kıbrıs içinde tek seferde 500+ adet toplu kargo dağıtımı hizmetidir. Hizmetin ayrıntılarını Çağrı Merkezimizden öğrenebilirsiniz

Kuzey Kıbrıs – Türkiye

Kuzey Kıbrıs-Türkiye arası tek parçada 100 kg u geçmeyen tüm dosya, mi, koli ve paket gönderilerinizi 2-3 iş gününde, varış ülkesi gümrük kuralları gereğince gümrük vergisine tabi tutulmaması koşulu ile, alıcısına teslim edilir.

Türkiye – Kuzey Kıbrıs

Türkiye- Kuzey Kıbrıs arası tek parçada 100 kg u geçmeyen tüm dosya, mi, koli ve paket gönderilerinizi 2-3 iş gününde, varış ülkesi gümrük kuralları gereğince gümrük vergisine tabi tutulmaması koşulu ile, alıcısına teslim edilir.

Sigorta

Belli şartlar dahilinde taşınan kargolar, taşıma esnasında olabilecek kayıp ve hasarlara karşı MNG Kargo güvencesi ile tazmin edilmektedir.

Göndericinin Bilgilendirilmesi Hizmeti

Göndericinin talebi üzerine, gönderdiği kargonun teslim edildiğine dair mesaj ile bilgilendirilmesi hizmetidir.

Alıcının Bilgilendirilmesi Hizmeti

Göndericinin talebi üzerine, gönderinin yapıldığına dair mesaj alıcıya ait mobil telefon numarasına gönderilmektedir.

Ulaşım Standartları

Kargo

Belirli sürelerde bir yerden başka bir yere taşınan, tek parçada 100 kg’yu geçmeyen, ambalaj ve kap içerisinde olan dosya, paket,koli, sandık vb. eşya ve emtialara kargo denir.

Fatura Ödeme Türünü Siz Belirleyin

1- İsterseniz taşıma ücretini gönderici ödesin. (Peşin ödeme) Kısaltma: PÖ
2- İsterseniz taşıma ücretini alıcı ödesin. (Ücret Alıcıdan) Kısaltma: ÜA

Kargonuz Ne Zaman Ulaşır?

Türkiye-Kuzey Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs-Türkiye arası tek parçada 100 kg u geçmeyen tüm dosya, mi, koli ve paket gönderilerinizi 2-3 iş gününde, varış ülkesi gümrük kuralları gereğince gümrük vergisine tabi tutulmaması koşulu ile, alıcısına teslim edilir. Kuzey Kıbrıs İçinde kargolarınız ertesi iş günü alıcılarına teslim edilir. Kuzey Kıbrıs Gün İçi; Girne-Güzelyurt-Lefkoşa-Gazimağusa merkezlerinden saat 10:30’a kadar MNGKargo personeli yada Şubelerine verdiğiniz kargolar, aynı gün saat 17:30′ a kadar Girne-Güzelyurt-Lefkoşa-Gazimağusa merkezlerinde alıcılarına teslim edilir.

Taşınması Yasak ve Sakıncalı Kargolar

a) Yasaların taşınmasını yasakladığı emtialar,
b) Para, çek, senet, altın, döviz, hazır kart, kontur gibi kıymetli kağıt ve nesneler,
c) Taşıma esnasında bozulabilecek her türlü yiyecek, et, balık, meyve, sebze, sıvı yağlar ile ham deri vs.,
d) Soğuk zincir sistemi ile taşınması gereken maddeler,
e) Akıcı, yanıcı, patlayıcı, zehirleyici, pis kokulu her türlü sıvı ve gaz,
f) Diğer kargolara zarar verebilecek durumda olan ve/veya yüz kilogramdan ağır tek parça kargolar, g) Şehir içi araçlara sığmayacak ve uzunluğu 3,5 metreden fazla olan açık demir, kafes, mermer vb. eşyalar,
h) Ambalajının açılması veya dağılması sonucu kırılabilecek ve diğer kargolara zarar verebilecek eşya ve malzemeler,
k) Canlı hayvanlar.

Sorumluluk Belgesi İle Şartlı Olarak Taşınacak Kargolar

Gönderenin hasar riskini kabul ederek “Sorumluluk Belgesi” imzalaması doğrultusunda aşağıda belirtilen kargolar taşınabilir.

a) Vitray cam ve camdan yapılmış eşyalar, mermerden yapılmış eşyalar, porselen seramik, küçük ebatlı ev eşyası, sucuk, pastırma, narenciye,
b) Taşınmaya konu olan ürün için özel olarak üretilmiş ambalajında olmayan elektrikli ve elektronik eşyalar, müzik aletleri vb. kırılabilecek emtialar. Sorumluluk belgesiyle taşınacak kargolar için peşin ödeme fatura düzenlenir ve sigorta ücreti alınmaz.

Özel Ambalajla Taşınabilecek Kargolar

a) Tek parça halinde 100 kg’yu geçmeyen, sandık veya kafes içine konulmuş ve çemberlenmiş kaporta, aks, direksiyon mili, kepçe kazması, drenaj borusu, dikenli tel, sanayi vanası, inşaat asansörü, tıbbi malzemeler, içindeki sıvı boşaltılmış akü, hidrolik pompa, şanzıman ve parçaları vb.
b) Vida, zincir, somun, çivi gibi metal malzemeler, sağlam sandık veya dağılmayacak 25 kg’dan az ve barkot etiketi yapıştırılabilecek ambalajlarda taşınabilir.
c) Rulo halinde halı ve kumaş, basılı evrak, film kasetleri, ses kasetleri, metal film makaraları, koruyucu, çemberlenmiş ambalaj içerisindeki taşınabilir.
d) Ayrıca yukarıda belirtilen şartları taşımayan, tanıma uymayan ve sürekli taşınması istenen kargolar genel müdürlükten onay alınması halinde üretilecek özel çözümlerle taşınabilir.

Kargo Gönderim Kuralları

Türkiye-Kuzey Kıbrıs

 • Kargo’nun içeriğinin ve içeriğinin bedelinin ‘fatura veya proforma fatura’ ile belirtilmesi GEREKMEKTEDİR.
 • Proforma Fatura ticari değeri olmayan gönderilerinizde malın içeriğini, miktarını ve değerini belirtir.
 • Proforma Fatura ve Proforma Fatura doldurmakla ilgili detaylı bilgi için MNG Kargo şubelerine başvurabilirsiniz.
 • Eletkronik malzemeler, kozmetik ürünler ve ilaçlar KKTC kanunları gereği, izinlerin ve gümrük işlemlerinin tamamlanması için Lefkoşa Gümrük Ambarına çekilir.
 • Askeri birliklere gönderilen kargolarda, Askeri Birliklere kargo teslimine izin vermemesinden dolayı adrese teslim edilememektedir. İlgili kargolar, Kuzey Kıbrıs’ta ki MNG Kargo şubelerinden alınabilir.
 • İçki, yanıcı-patlayıcı madde, korumasız ambalajlı sıvı taşınması KESİNLİKLE YASAKTIR.

Kuzey Kıbrıs – Türkiye

 • Kargo’nun içeriğinin ve içeriğinin bedelinin ‘fatura veya proforma fatura’ ile belirtilmesi GEREKMEKTEDİR. Proforma veya normal fatura değeri 75 EURO nun üzerinde olan gönderiler, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Kuralları gereğince gümrük vergisine tabi tutulur.
 • Proforma Fatura ticari değeri olmayan gönderilerinizde malın içeriğini, miktarını ve değerini belirtir.
 • Proforma Fatura ve Proforma Fatura doldurmakla ilgili detaylı bilgi için MNG Kargo şubelerine başvurabilirsiniz.
 • Cep telefonu, kozmetik ürünleri, ilaç, içki, yanıcı-patlayıcı madde, korumasız ambalajlı sıvı taşınması KESİNLİKLE YASAKTIR.
 • Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Kuralları gereği gümrükte kalan herhangi bir kargo adına işlem yapma yetkisi sadece şahsın kendisindedir veya noterden düzenlenmiş vekaletle bir gümrük müşavirinden ücretine mukabil hizmet alabilirler. Taşıyıcı firma olarak gümrükleme işlemini alıcı adına yapmamız ilgili kanunlar gereği söz konusu değildir.
 • Sizlere daha hızlı ve güvenilir hizmet vermek amacı ile, kargolarınızın transferini İstanbul Atatürk Havalimanına üzerinden gerçekleştiriyoruz. Buna istinaden gümrükte kalan gönderilerinizle ilgili işlemleri İstanbul Atatürk Havalimanı Gümrük Kapısından yürütebilirsiniz.