Sahtekarlık ve Dolandırıcılık Farkındalığı

  • Anasayfa
  • /
  • Sahtekarlık ve Dolandırıcılık Farkındalığı

MNG Kargo Markasının Sahtekarlık ve Dolandırıcılık Amaçlı Kullanılması

MNG Kargo adını, ticaret unvanını ve markasını, MNG Kargo’dan gönderilmiş gibi görünen e-posta veya SMS mesajlarında, Web sitesi ya da internet reklamlarında izinsiz kullanarak dolandırma maksadıyla çeşitli girişimlerde bulunulduğu konusunda şikayetler iletilebilmektedir.

Artan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı sizleri korumak amacıyla bilgilendirmek isteriz.

Bu girişimlerin çoğunluğu internet üzerinden satılan ürünlerin teslim edilme sürecinde ödeme talep edilmesiyle ilgili olduğu gibi bazı durumlarda da başta kredi kartı bilgileriniz olmak üzere kişisel verilerinizin elde edilmesi amacıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki MNG Kargo operasyonlarında, müşterilerle yapılan anlaşmalardaki özel koşullara göre taşıma ücretleri ve giderler göndericiden peşin olarak veya teslimat sırasında alıcıdan alınır. Bu sebeple, MNG Kargo tarafından web sitesi üzerinden kredi kartı bilgileri girilerek damga vergisi, ödeme şart bedeli veya başka isimlerle ödeme talep edilmemektedir.

MNG Kargo, sahtekarlık ve dolandırıcılık amaçlı faaliyetlerin sonucu ödenen ücretlerle veya ele geçirilen kişisel verilerle ilgili sorumluluk kabul etmez.

Gerçekleştirdiğiniz sürecin herhangi bir aşamasında şüpheye düşmeniz halinde 0(850) 222 06 06 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dolandırıcılığı Fark Etme

Acele Etmeyin

Dolandırıcılar, genellikle kısa sureli bir işlem olduğuna dair izlenim oluşturarak ve panik yaratarak size aksiyon aldırmaya çalışır. Acil olduğu belirtilen her türlü çağrı ve mesaja karşı dikkatli olun. Gelen e-posta, sms veya reklamı incelemek için zaman ayırın ve ardından tekrar inceleyin.

Bağlantıyı Kontrol Etmeden Tıklamayın

MNG Kargo bağlantıları "www.mngkargo.com.tr" ve uzantılarıdır. Belirtilen adres dışında kalan hiçbir bağlantıya MNG Kargo adı ve logosu kullanılıyor olsa dahi tıklamayın. Bu tür bağlantılardan gelen hiçbir indirmeye izin vermeyin. Sitede bulunan hiçbir bilgi kutucuğunu doldurmayın.

MNG Kargo ile ilgili gelen e-postalarda gönderici adresinin sonunun "@mngkargo.com.tr" olduğundan emin olun. MNG Kargo adıyla farklı bir mail uzantısı üzerinden gelen (hotmail, gmail vb.) mailleri dikkate almayın.

Gönderi bilgilerinizi (tek kullanımlık teslimat kodu, fatura numarası, gönderi takip numarası gibi) talep eden kişilere karşı dikkatli olun.

MNG Kargo, hakkınızda iade gönderi ücreti sebebiyle icra takibi başlatılacağını iddia ederek sizlerden telefon görüşmesi sırasında ödeme talep etmez, ödeme kuruluşlarından cep telefonunuza gelen mobil onay kodu veya tek kullanımlık cep anahtar şifre bilgilerini istemez.

Sahte kimlik dolandırıcılığının önüne geçebilmek için telefon veya internet üzerinden yapmış olduğunuz ürün satışlarına ilişkin gönderi süreçlerinde, gönderi takip numarası, gönderi fatura numarası ve ürünü göndermiş olduğunuz yakınınıza/alıcıya ait bilgileri ürünün yakınınıza/alıcıya teslim edilmesinden emin olmadan karşı taraf ile paylaşmayın.

Ayrıntıları Kontrol Edin

Kurumsal dilden uzak gelen mesajları ciddiye almayın. Yazım ve dil bilgisi hataları içeren e-posta, sms ve reklamların dolandırıcılıkla ilgisi olma ihtimali büyüktür.

MNG Kargo Dolandırıcılık Farkındalık Kuralları


Çevrimiçi dolandırıcılıkla mücadele çabamıza katıldığınız için teşekkür ederiz. MNG Kargo olarak, müşterilerimizi ve paydaşlarımızı sahtekarlık ve dolandırıcılıktan korumak için elimizden geleni yaptığımıza emin olabilirsiniz.

Sahte e-posta ya da SMS aldığınızdan veya MNG Kargo olarak görünmeye çalışan bir web sitesi, sosyal medya hesabı ya da çevrim içi reklam bulduğunuzdan şüpheleniyorsanız, sahtekarlığı durdurmak için hızlı bir şekilde harekete geçebilmemiz adına mümkün olan en kısa sürede bize bu durumu bildirmenizi rica ederiz.

phishing@mngkargo.com.tr adresine lütfen sadece şüpheli işlemleri bildiriniz. Her şüpheli işlem bildirimini derinlemesine inceliyoruz.

Gönderinizle alakalı tüm soru ve bildirimleriniz için İletişim Formu veya 0850 222 06 06 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metinlerini incelemek için ilgili sayfayı ziyaret edebilir, kişisel verilerinizle ilgili başvuru ve taleplerinizi kisiselveri@mngkargo.com.tr adresine iletebilirsiniz.